24 Şubat 2018 Cumartesi

Limon çekirdeği çimlendirme ve filizlendirme bol görselli.How to grow a lemon tree from seed

          Bu yazımızda minyatürden farklı bir konuyu bol görseller ile sizinle paylaşmak istedik. Özellikle bu çalışmanın çocuklar ile birlikte yapılması, çocuklarda ağaç sevgisinin artmasına yardımcı olacağı fikrindeyiz.
       İlk olarak bir limon alıyoruz. Ortanın biraz kenarından limonu ikiye ayırıyoruz.
Tam ortadan kesilmesi durumunda çekirdeklere zarar verilebiliyor.
           Limonu kestik den sonra içinde çekirdek görülecektir. Bazı limonlarda çekirdekler çok ufak olabiliyor. Resimde görüldüğü büyüklükte bir çekirdek bulmamız gerekiyor.Bu niçin önemli. Çünkü çekirdeğin üst kısmındaki zar kısmını çıkarıp içerisindeki kahverengi tohuma ulaşmamız gerekiyor.Küçük çekirdeklerde bu mümkün olmuyor.

          Çekirdeği dikkatlice, zarar vermeden yerinden çıkarıyoruz.Çekirdeğin zarar görmemesi önemli. 


Çekirdeği elinize aldığınızda kaygan olduğunu göreceksiniz. Bu kayganlığı temizlememiz gerekiyor.
Bir peçete, bez yardımı ile dikkatlice çekirdeği temizliyoruz.


          En zor kısıma geldik. Bıçağın ucu ile dikkatlice üst kısımdaki zarı çıkarıp, içinden kahverengi çekirdeğin çıkarılmasını sağlamamız gerekiyor. Burada iç kısımdaki çekirdeğe zarar vermemek önemli. Bıçak ile ufak bir yara alması durumunda çekirdek ayrılıyor veya içinden beyaz kısım çıkıyor.


İşte iç kısımdaki kahverengi olan çekirdek. 


         Çekirdeğimizi bir havlu kağıt, peçetenin içerisine koyuyoruz.Burada dikkat etmemiz gereken konu peçetenin çok ince olmaması. bir kaç kat katlıyabiliriz. Bu şekilde kalınlık elde edebiliriz.


Daha sonra peçeteyi tekrar katlıyarak çekirdeğin peçetenin içerisinde kalmasını sağlıyoruz.


Çekirdeğin içinde olduğu peçetemizin her iki tarafını aşırı olmayacak şekilde ıslatıyoruz.Bura da aşırı olmayacağın ölçüsü peçeteden  sular akmayacak.


Islatma işleminden sonra aşağıdaki resimde görüldüğü üzere çekirdek görülür hale gelecektir.Bundan sonraki çimlenme sürecini bu şekilde ışığa doğru tutarak izleyebiliriz.


            İçinde çekirdeğimiz olan ve ıslattığımız peçeteyi kilitli bir poşetin içerisine koyup , kilidini kapatıyoruz. Güneş almayacak şekilde oda sıcaklığında bir kısma kaldırıyoruz. Takriben 15 gün ve sonrasından ışığa doğru poşeti tutup baktığımızda çimlenmenin olduğunu görebiliriz. Bazı çekirdeklerde yeşillenme olmuyor. Bunun için bir den fazla çekirdek de bu işlemleri yapmamız bize zaman kazandıracaktır.Aşağıda görüldüğü üzere çekirdeğimizin kökleri çıkmış durumda. Kimi çekirdeklerde kök ile birlikte yaprağında çıktığını gözlemledik. aşağıdaki görsellerde bunları da sizin ile paylaştık.

 

Şimdi sıra çimlendirdiğimiz çekirdekleri toprağa ekmeye geldi. Bu aşamada biz saksı kullanmadık. Çok rahat bulunan şeffaf plastik bardak kullandık. Bu kısımda siz farklı şeyler kullanabilir siniz.
Plastik bardağımızın içine toprak doldurduk.


Çekirdeklerimizi kök kısmı toprağa girecek şekilde ekiyoruz. 


Evet çimlenen çekirdeğimiz yolcuğun sonuna geliyor. Artık onun toprak ile buluşma anı. Kök kısmı alt kısıma gelecek şekilde çekirdeğimizi toprağa ekiyoruz.


Üzerini toprak ile kapatıyoruz. Bu kısımda toprağa çok bastırarak çimlenmiş çekirdeği mize zarar vermemeye dikkat etmemiz gerekiyor.
Evet olmaz ise olmaz can suyu. Çok fazla olmayacak şekilde sulama mızı yapıyoruz.


Limonumuzu güneş gören bir yere koyuyoruz. Oda sıcaklığında olması iyi olur. Her gün veya iki günde bir aşırı olmayacak şekilde sulama mızı yapıyoruz.

Ve işte o  an. Artık çimlenen çekirdeklerimizin fidana dönüşmesini izliyoruz. 
Burada okulda çok söylediğimiz bir şarkı aklıma geldi. Tohumlar fidana, fidanlar ağaca , ağaçlar ormana dönmeli yurdumda.
Artık sizinde bir fidanınız ve gelecek de bir ağacınız oldu. 14 yorum:

 1. sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bilgimiz dahilinde cevaplamaya çalışacağız.

  YanıtlaSil
 2. Hello, thank you for following my blog! I look forward to following yours as well :-). Greetings!

  YanıtlaSil
 3. Hello. :) I also have a lemon tree from the seed. It's two years old right now.

  Merhaba. :) Ayrıca tohumdan bir limon ağacı da var. Şu anda iki yaşında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resim gönderebilir misiniz ? büyüklüğünü görmek isterim. Teşekkürler

   Sil
  2. It's still in a cold place for winter, when I take it home I will send you a picture. It's about 30 cm (12 inch) tall, but wide and branched.

   Sil
 4. Qué interesante! Yo tengo dos limoneros, pero ya los compramos crecidos :) No son grandes, al contrario, los limones que da quedan perfectamente al alcance de la mano. Gracias por compartir el proceso; yo no tengo gracia con las plantas pero a mi marido le ha encantado :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Es muy agradable tratar con plantas. gracias por el comentario

   Sil
 5. This is very interesting. Thank you for sharing.
  Hugs, Drora

  YanıtlaSil
 6. Dear Ana,
  I am one of the first followers of your blog. Your work is beautiful,I love and I try to comment whenever it's possible.
  Hugs, Drora

  YanıtlaSil